Maine Open

 

MAINE OPEN CHAMPIONSHIP

 

YEAR

SITE

CHAMPION

RUNNER-UP

1918

Waterville

Arthur H. Fenn

Alex Chisholm

1919

Kebo Valley

F. A. Gilman

Alex Chisholm

1920

Poland Spring

Charles L. Mothersele

Alex Chisholm
W. C. Skelly

1921

Poland Spring

Charles L. Mothersele

Arthur H. Fenn

1922

Kebo Valley

Ernest Ryall

George Dodge

1923

Poland Spring

Willie Ogg

Herb Lagerblade

1924

Poland Spring

Gil Nichols

George Dodge
F. A. Gilman
Alex Chisholm

1925

Poland Spring

J. M. Robbins (a)

Frank Gilman
Ray Ouimet

1926

Poland Spring

Herb Lagerblade

G. Voight (a)
George Dodge
Dr. F. C. Tyson

1927

Penobscot Valley

Ernest Newnham

Sam Tirabassi

1928

Webhannet

Alex Chisholm

Sam Tirabassi

1929

Poland Spring

Alex Chisholm

George Dodge

1930

Penobscot Valley

Les Tate

Ernie Ryal

1931

Wawenock

Les Tate

Ernie Ryal

1932

Old Orchard Beach

Ernest Newnham

Ernie Ryal
Jack Leddy (a)

1933

Summit Spring

Ernest Newnham

Charlie Webber (a)

1934

Augusta

Ernest Newnham

Charlie Webber (a)

1935

Penobscot Valley

Ernest Newnham

John Boyd (a)

1936

Portland

Ernest Newnham

Eddie Bush

1937

Augusta

Larry Rowe

Andy Gray

1938

Riverside

Jim Browning

Vic Overhamer

1939

Mingo Springs
Rangeley

Roy Adams

Leo Hansberry

1940

Wawenock

Eddie Bush

Joe Pino

1941

Augusta

Willie Wansa

Roy Adams

1942

Riverside

Jerry Gianferante

Roy Adams

1943

Not Held

 

 

1944

Riverside

Larry Leete (a)

Ernest Newnham

1945

Bath

Leo Hansberry

Pete Moran

1946

Bath    

Ed Abbott (a) 

Jim Browning

1947

Penobscot Valley

Ed Abbott (a)

Harold Wiley

1948

Augusta

Les Kennedy

Leo Hansberry

1949

Augusta

Charlie Shepard

Les Kennedy

1950

Riverside

Charlie Shepard

Leo Hansberry

1951

Riverside

Jim Browning

Jerry Gianferante

1952

Augusta

Jerry Gianferante

Leo Hansberry
Joe Wells
John Thoren

1953

Augusta

Art Butler (a) 

George Kinsman

1954

Portland

Phil Friel

Ray Lebel (a)

1955

Riverside

Jim Browning

Andy Manero
John  Thoren

1956

Riverside

Art Butler (a) 

Ed “Porky” Oliver

1957

Riverside

Jim Browning

Bill Ezinicki
Dick Diversi (a)

1958

Riverside

Bob Crowley

Willie Goggin

1959

Penobscot Valley

Bob Toski

Bobby Locke

1960

Augusta

Bill Eznicki

Bob Crowley

1961

Riverside

Charlie Shepard

Bob Crowley
Don Hoenig

1962

Riverside

Jim Veno (a)

Jim Browning

1963

Riverside

Dan Keefe

Jay Dolan

1964

Riverside

Ed Whalley

Bill Ezinicki
Ed Rubis

1965

Riverside

Jim Veno        

Tony Loch

1966

Riverside

Ron Leclair

Charlie Volpone

1967

Riverside

Rich Bassett

Dave Marad

1968

Riverside

Bob Pacheco

John Mills (a)

1969

Riverside

Jim Gillis

Jim Veno
Barrie Bruce (a)
Dick Stranahan

1970

Riverside
Portland

Ron Rief

Dave Eichelberger

1971

Riverside

Steve Robbins (a)

Lanny Wadkins
Jim Dent
Paul Moran

1972

Bangor Muni

Paul Barkhouse

Rick Ambrose

1973

Fairlawn
Martindale

Ralph Johnston

Joe Browning
Paul Barkhouse

1974

Riverside

Paul Barkhouse

Joe Browning

1975

Riverside

Bob Menne

Wayne Levi

1976

Riverside

Curt Madson

Bruce Dobie

1977

Fairlawn
Riverside

Don Iverson

Rex Caldwell

1978

Riverside

Charles Volpone

Kirk Hanefeld
Jack Ferenz

1979

Riverside

Jeff Lewis

Kirk Hanefeld
Ron Smith

1980

Riverside

Don Brigham

Paul Moran

1981

Gorham
Riverside

Don Robertson

Don Kalode

1982

Riverside

Charles Smith

Kirk Hanefeld
Tim Angis

1983

Gorham

David O’Kelly

Jeff Lewis

1984

Springbrook   

Dana Quigley

Jeff Lewis

1985

Springbrook

Jeff Lewis

Howie Johnson
Joe Browning

1986

Springbrook

Mike Colandro

Charles Smith

1987

Riverside

Mike Colandro

Jeff Lewis
Wilhelm Winsness

1988

Riverside

Wilhelm Winsness

Gus Ulrich
Jim Becker

1989

Riverside

Andy Morse

Jim Becker

1990

Riverside

Pete Morgan

Jerry Diphillippo

1991

Riverside

Mike San Filippo

Jeff Grygiel

1992

Riverside

Joe Clark, Jr.

Jeff Julian

1993

Riverside

Brian Quinn

Jeff Lewis
Mark Fogg

1994

Riverside

David Cummings

Kevin Giancola

1995

Riverside

Jerry Diphilippo

Doug Johnson

1996

Point Sebago

Geoff Sisk

Eric Egloff

1997

Point Sebago

Rodney Butcher

Doug Johnson

1998

Falmouth
Woodlands
Portland

Joe Cioe

David Gunas, Jr.

1999

Purpoodock
Falmouth
Woodlands

Kyle Gallo

John Connelly

2000

Woodlands
Portland
Purpoodock

Benjamin Nicolay

Rich Parker

2001

Portland
Purpoodock
Falmouth

James Gilleon

Matthew Doyle

2002

Riverside

Ryan Ouellette

Eric Egloff

2003

Riverside

Kirk Hanefeld

Mike Meehan

2004

Riverside

Shawn Warren (a)

Todd Westfall

2005

Riverside

Kirk Hanefeld

Rob Oppenheim
John Connelly 

2006

Fox Ridge

Ricky Jones (a)

Mike Baker

2007

Fox Ridge

Todd Westfall

Jerry Diphilippo
Mark Baldwin
Rich Parker

    2008 Fox Ridge John Hickson Rich Parker
    2009 Riverside Jim Renner John Elliott
Rob Openheim
    2010 Riverside Dustin Cone Mark Stevens
Robert Roylance
    2011 Falmouth Michael Carbone John Hickson
Shawn Warren
    2012 Augusta Dustin Cone Jimmy Lytle
    2013 Augusta Evan Harmeling Jesse Speirs
Geoffrey Sisk