Maine Amateur Championship

MAINE AMATEUR CHAMPIONSHIP

YEAR

SITE

CHAMPION

RUNNER-UP

1918

Augusta CC  

William F. Clapp

Ernest A. Randall

1919

Portland CC 

Harlan Turner

W. R. Campbell

1920

Waterville CC

M. L. Fearey

Harlan Turner

1921

Augusta CC

Hiram Ricker, Jr.

F. C. Tyson

1922

Poland Spring GC

Dr. E. S. Winslow

Hiram Ricker, Jr.

1923

Portland CC

Harlan Turner

E. S. Winslow

1924

Waterville CC          

Hiram Ricker, Jr.

R. L. Ervin

1925

Augusta CC

Fernald White

F. C. Tyson

1926

Penobscot Valley CC

Forbes Wilson

E. S. Winslow

1927

Portland CC 

Isaac Merrill, Jr.

Hiram Ricker, Jr.

1928

Penobscot Valley CC

Forbes Wilson

Isaac Merrill, Jr.

1929

Waterville CC

Isaac Merrill, Jr.

John Leddy

1930

Biddeford-Saco CC

Charles Webber II

Lee Abbott

1931

Penobscot Valley CC

Isaac Merrill, Jr.

Charles Webber II

1932

Portland CC

Isaac Merrill, Jr.

Hiram Ricker, Jr.

1933

Augusta CC  

John Boyd

John Leddy

1934

Penobscot Valley CC

John Brown

Edmund Abbott

1935

Portland CC

Richard Lunn

Edmund Abbott

1936

Augusta CC  

Wilfred Girard

F. C. Tyson

1937

Penobscot Valley CC

Paige West

Edmund Abbott

1938

Portland CC 

Trumbull Richard

Arthur Flanagan

1939

Waterville CC

George West

Trumbull Richard

1940

Augusta CC

Ray Lebel

Carl Bradbury

1941

Bath CC

Lt. Joe Williamson

John Hichborn

1942

Portland CC

Ray Lebel

George Wilson

1943

Not Held

 

 

1944

Not Held

 

 

1945

Augusta CC

John Boyd

Roy Moore

1946

Wilson Lake GC      

Ed Abbott

Carl Bradbury

1947

Riverside GC

Royce Abbott

Phil McCracken

1948

Riverside GC

John Boyd

Arthur Bakke

1949

Penobscot Valley CC

John Boyd

Fred Rice

1950

Augusta CC  

Dr. Leonardo Buck

Joseph Williamson

1951

Bath CC

Royce Abbott

Alton Richardson

1952

Penobscot Valley CC

John Boyd

Saul Gerber

1953

Penobscot Valley CC

Dick Diversi

Fred Rice

1954

Poland Spring GC

Dick Diversi

Joseph Williamson

1955

Augusta CC

Dick Diversi

Bill Lever

1956

Poland Spring GC

Dick Diversi

Joe Leigh

1957

Portland CC

Dick Diversi

Dr. Ray Lebel

1958

Augusta CC

Dr. Ray Lebel

Dick Diversi

1959

Cape Arundel GC

Dr. Steve Polackwich

Oren Shiro

1960

Kebo Valley Club

Jim Veno

Dr. Ray Lebel

1961

Portland CC

Dr. Ray Lebel

Dick Diversi

1962

Kebo Valley Club

Jim Veno

Dick Diversi

1963

Augusta CC

Dick Diversi

Bob Simpson

1964

Kebo Valley Club

Todd Read

Bud Hersey

1965

Fairlawn G&CC

Dr. Ray Lebel

Dick Smith

1966

Bangor Muni GC

Dr. Dan Shields

John W. Levinson

1967

Augusta CC

John Sale

Larry Caron

1968

Poland Spring GC   

Ralph Noel

John Sale

1969

Waterville CC

John Sale

Dr. Ray Lebel

1970

Martindale CC

John Mills

Don Morse

1971

Rockland GC

Rick Ambrose

Ted Johns

1972

Purpoodock Club

Tom Bolton

Tony Palanza, Jr.

1973

Riverside GC

Mark Plummer

Bruce Carter

1974

Tidewater GC

Ray Fickett

Dr. Ray Lebel

1975

Fairlawn G&CC

Ron Brown, Jr

Mark Plummer *

1976

Bangor Muni GC

Mark Plummer

Bob Girvan

1977

Augusta CC

Bruce Samaklis

Ralph Noel
Dave Brewster

1978

York G&TC

Bob Mathews

Ron Brown, Jr.

1979

Waterville CC

Oren Shiro

Mark Plummer
Bob Mathews

1980

Martindale CC

Ralph Noel

Ron Brown, Jr.
Alan Bouchard

1981

Kebo Valley Club

Ralph Noel

Jack Harkins

1982

Portland CC

Mark Plummer

Dr. Ray Lebel

1983

Rockland GC

Mark Plummer

Ron Brown, Jr.

1984

Penobscot Valley CC

Mark Plummer  

Ralph Noel *

1985

Augusta CC

Bob Webber

K. C. Hughes

1986

Waterville CC

Mark Plummer

Ralph Noel

1987

Purpoodock Club

Sean Gorgone

Troy Witham

1988

Kebo Valley Club

Sean Gorgone

Rick Ambrose

1989

Martindale CC

Mark Plummer

Sean Gorgone

1990

Falmouth CC

Sean Gorgone

Mark Plummer

1991

Biddeford-Saco CC

Sean Gorgone

Dan Ladd

1992

Penobscot Valley CC

Rick Ambrose

Bob Webber

1993

Waterville CC

Dan Ladd

Dave Brown

1994

Augusta CC

Mark Plummer

Ron Brown, Jr.
Jim Nickerson

1995

Portland CC

Casey Bourque

Ben Morey
Ryan Mazzeo

1996

Martindale CC

Mark Plummer

Ed Flowerdew

1997

Brunswick GC

Mark Plummer

Scott Dewitt

1998

Kebo Valley Club

Eric Crouse      

Mark Plummer *

1999

Woodlands Club

Ron Brown, Jr.

Mark Plummer
Eric Crouse

2000

Purpoodock Club

Mark Plummer

Gregory Hanna

2001

Augusta CC

Mark Plummer

Corey Poulin

2002

Falmouth CC

Mark Plummer

James Frost, Jr.

2003

Penobscot Valley CC

Ricky Jones

Jay Livingston

2004

Sanford CC

Ricky Jones

Cash Wiseman

2005

Boothbay CC

Corey Poulin

Ricky Jones

2006

Portland CC

Shawn Warren

Gary Manoogian
Toby Spector
Jesse Speirs

2007

Waterville CC

Eric Higgins

Toby Spector

2008

Biddeford-Saco CC

Ryan Gay

Mark Plummer

2009

Martindale CC

Jesse Speirs

Ryan Gay

2010

Kebo Valley GC

Ryan Gay

Jason Gall
Ricky Jones

2011

Portland CC

Ryan Gay

Jason JJ Harris

2012

Sunday River GC

Seth Sweet

Jason JJ Harris
Ricky Jones

2013

Augusta CC

Ricky Jones

Tommy Stirling

2014

Woodlands Club

Andrew Slattery

Joe Walp

2015

Waterville CC

Johnny Hayes IV

Mark Plummer

 2016

 York G&TC

 Matt Hutchins

Ricky Jones

2017 

Brunswick GC

Jack Wyman

Sam Grindle


 

Match Play (1918-1973, 2001-05)

Stroke Play (1974-2000) (2006-present) 

* Lost in a playoff in stroke play